Přivlastňovací zájmena v němčině

Bez přivlastňovacích zájmen toho v němčině moc nenaděláme. V tomto článku vám ukážu, jak si ve změti přivlastňovacích zájmen udělat snadno přehled.

Jan D.       17.03.2024 17:00

Za 10 minut budete chápat přivlastňovací zájmena v němčině. Možná za 8. Nejdříve si uvědomíme, co jsou vlastně přivlastňovací zájmena v češtině: moje, tvoje, jeho, její, naše, vaše, jejich. A ta německá obdoba: mein, dein, sein, ihr, unser, euer, ihr/Ihr.

Tabulka přivlastňovacích zájmen

Pro lepší přehlednost si dáme všechno do tabulky:

přivlastňovací zájmena

Tahle tabulka je základním stavebním prvkem této gramatiky a bez jejího vštípení nemá smysl pokračovat. Ale asi se shodneme, že to není zas tak těžké: jeho - sein, naše - unser, tvoje - dein.

► To je moje auto. Das ist mein Auto.
► To je naše zahrada. Das ist unser Garten.
► To bylo jejich přání. Das war ihr Wunsch.

Jak na tuto tabulku vyzrát vysvětluji podrobně v naší video lekci Němčina přivlastňovací zájmena.

Člověk si říká: ono to s těmi zájmeny nebude zas tak těžké! Já vám teď ten optimismus na chvilku vezmu a pak zase vrátím. Povolit, přitáhnout. Brzo nám dojde, že bez skloňování přivlastňovacích zájmen daleko nedojdeme. To je moje auto bychom ještě zvládli. Jedná se o 1.pád. Ale jak to bude v následujících větách? To je auto mého bratra (2.pád). Sedím v mém autě (3.pád). Pojedu mým autem (3.pád). Vidíš někde moje auto (4.pád)?

Jak vidíme, přivlastňovací zájmeno moje/mein se nám mění nejen v závislosti na čtyřech německých pádech, ale i v závislosti na osobě, na kterou přivlastňovací zájmeno vztahuji.

► Mluvím s mým bratrem. Ich spreche mit meinem Bruder.
► Mluvím v mojí sestrou. Ich spreche mit meiner Schwester.
► Mluvým s mým dítětem. Ich spreche mit meinem Kind.
► Mluvím s mými rodiči. Ich spreche mit meinen Eltern.

Slovíčko moje/mein je zde všude ve třetím pádě (spechen mit + 3.p.), ale i tak vidíme, že není všude identické. Záleží totiž na osobě, na kterou se přivlastňovací zájmeno vztahuje. Já vám schválně vybral zástupce všech 4 možnosti → mužský, ženský a střední rod + množné číslo. V mužském a středním rodě je tvar stejný (meinem), v ženském je to (meiner) a v množném čísle je to meinem.

Všechny možné tvary přivlastňovacích zájmen v německém jazyce si můžete procvičit v našich online testech na přivlastňovací zájmena.

"A zde právě končí na chvíli ten optimismus. Nejen že po nás němčina chce naučit se 8 základních přivlastňovacích zájmen (mein, dein, sein, atd.), ale zároveň po nás chce pro každou variantu zájmena znát jeho 4 pády a pro každý pád 4 osoby (rody), na které se může dané přivlastňovací zájmeno vztahovat (mužský, ženský, střední, množné číslo). To máme 8 x 4 x 4 pojmů. 128 pojmů! Ouha."

Zlatý tip

128 pojmů není málo. Teď vám ale dám zlatý typ, díky kterému se naučíte všech 128 tvarů lusknutím prstu. Stačí si uvědomit jednu základní věc.

Koncovky přivlastňovací zájmen kopíruji svým tvarem NEURČITÉ ČLENY jednotlivých rodů.

Pro lepší představu si sem vložíme tabulku s kompletním přehledem neurčitých členů:

přivlastňovací zájmena2

► Kdo otrávil našeho psa? Wer hat unseren Hund vergiftet? (4.p., mužský rod - modrá)
► To jsou vlasy mojí ženy. Das sind Haare meiner Frau. (2.p., ženský rod - fialová)
► Spí ráda v jeho tričku. Sie schläft gerne in seinem T-Shirt. (3.p., střední rod - zelená)

Přivlastňovací zájmena ve 3 krocích

Ukážu vám, jak jsem přemýšlel systematicky nad koncovkami přivlastňovacích zájmen já, než jsem si proces zautomatizoval. Budeme překládat větu: Spí ráda v jeho tričku.

1. Jakého rodu je tričko? Středního → das
2. Jaký pád je Spí ráda v jeho tričku? Ano, třetí. Spí kde → v jeho tričku → 3. pád
3. Podívám se (jakože v hlavě, ale teď se koukněte tady) do tabulky a jaký člen vidím u 3.p. středního rodu? Einem!

No a teď už jen zkombinuji přivlastňovací zájmeno jeho (sein) a neurčitý člen středního rodu 3.p. (einem) a mám: sein + einem = SEINEM

Pozn.: pokud vám nějaký z dvou uvedených kroků není jasný, je potřeba si v něm doplnit vzdělání. Třeba v našem videu na členy a rody nebo ve slavném videu na předložky se 3. a 4. pádem.

U množného čísla sice žádný neurčitý člen v němčině nemáme, ale i tam to bude snadné. Koncovky přivlastňovacích zájmen kopírují v množném čísle určitý člen množného čísla.

přivlastňovací zájmena

Jsou to tvoje děti? Sind das deine Kinder?
Strávil jsem víkend s jejími dětmi. Ich habe das Wochenende mit ihren Kindern verbracht.

Bonus, který oceníte

Ještě jeden praktický bonus na závěr: Stojí-li přivlastňovací zájmeno samostatně (tedy ZA podstatným jménem), chová se v němčině trochu jinak. Do hloubky se tomu věnuji v prémiovém videu na zájmena v němčině, nicméně to nejdůležitější, co si určitě zapamatujte je toto:

► To je moje. Das ist meins.
► Je to tvoje? Ist das deins?
► Je to vaše? Ist es eures?

Ano, to -s na konci je důležité a většina lidí, co se učí německy, ho nepoužívá. Takže odteď, když budete v němčině chtít říct: Je to tvoje? Řekněte prosím: Ist das DEINS?

Nezapomeňte si všechno celistvě procvičit v našem komplexním nekonečném testu. Pokud rádi konzumujete němčinu pomocí poslechu, můžete se dozvědět víc podrobností k tomuto tématu v naší audio lekci Němčina přivlastňovací zájmena.